• +48 791-542-907
  • agnieszkamagdalenadudek@gmail.com

Jak szybciej sprzedać nieruchomość? Eksponowanie zalet nieruchomości.

Jak szybciej sprzedać nieruchomość? Eksponowanie zalet nieruchomości.

„Sprzedaż nieruchomości nie jest łatwym przedsięwzięciem. Jedni chcą sprze­dać drogo, a inni kupić tanio. Aby doszło do transakcji cena musi odpowiadać zarówno sprzedającemu jak i kupującemu. Zanim do tego dojdzie trzeba jednak wykonać dużo pracy, choć czasem mało widocznej. Dlatego też oprócz ceny, ważne są dodatkowe czynniki mające wpływ na proces sprzedaży nieruchomości” – o tych i innych czynnikach wpływających na szybkość procesu sprzedaży opowie nam Sprzedawca Nieruchomości – Aleksandra Kosek, właścicielka firmy City Lights Nieruchomości.

Właściwa cena sprzedaży

Każdemu z nas wydaje się, że nasze mieszkanie, urządzone według własnego gustu i pomysłu jest również dla innych klientów bardzo atrakcyjne. To powoduje, że większość  sprzedających zawyża cenę nieruchomości sądząc, że daje to większe pole do popisu przy negocjacjach ostatecznej ceny sprzedaży. W praktyce, wygląda to jednak zupełnie inaczej.

Zawyżona cena mieszkania to istny koncert życzeń właścicieli. Niepotrzebnie przedłuża on okres sprzedaży. Znacznie lepszą strategią jest wystawienie właściwej ceny od początku, która zwiększy liczbę potencjalnych nabywców i znacząco skróci czas sprzedaży nieruchomości.

 

Mieszkanie pachnące wanilią i cynamonem

Fundamentalną zasadą jest, że decyzja o kupnie nieruchomości zapada podczas oglądania nieruchomości. Stąd warunkiem koniecznym, aby szybciej sprzedać nieruchomość jest właściwe wyeksponowanie zalet i przedstawienie nieruchomości w jak najlepszym świetle.

Klienci widzą to co jest, a prawie w ogóle nie wyobrażają sobie tego, co może być. Warto zadbać niewielkim kosztem, o kilka elementów poprawiających pierwsze wrażenie, które często decyduje o podjęciu decyzji o zakupie.

Należy odpowiednio przygotować swoją nieruchomość – posprzątać, uporządkować, zwolnić trochę przestrzeni, a w niektórych przypadkach nawet pomalować wybrane pomieszczenia. Niech klienci nie potykają się o rowerki w przedpokoju, niech nie patrzą na wiszące pranie w łazience, czy naczynia w zlewie. Niech na podłodze nic się nie lepi. Należy dokonać najpotrzebniejszych napraw np. nasmarowanie skrzypiących drzwi, wymiana zużytej żarówki czy przyklejenie odklejającej się tapety. Nie ma sensu wydawać pieniędzy, aby zrobić gruntowne zmiany w wystroju, bowiem nie wiemy, jakie plany w stosunku do tej nieruchomości będzie miał kupujący i nie znamy jego gustu.

Należy prezentować nieruchomość od najlepszej strony i postarać się, aby potencjalni klienci mogli się poczuć przyjemnie i wygodnie w mieszkaniu. Dobrze jest stworzyć pozytywną energię po to, aby klienci weszli i już nie chcieli odejść z mieszkania.

Powinno się odświeżyć mieszkanie i zadbać o dobry zapach. Bardzo łatwym sposobem jest postawienie w szklanym naczyniu kilka cytryn, które mają moc odświeżenia i dezynfekcji, a dodatkowo kolor żółty wywołuje radość życia i dodaje pozytywnej energii do działania. Można także wylać parę kropel waniliowego zapachu połączonego z cynamonem na rozgrzaną blachę w piekarniku, co stworzy przytulną, ciepłą i przyjemną atmosferę.

Dobrze zaplanowane oświetlenie zapewnia odpowiedni nastrój w pomieszczeniach i dobre samopoczucie lokatorów. Świetnym rozwiązaniem są punktowe oświetlenia, niż jedno wielkie. Żółte oświetlenie jest lepsze i wizualnie cieplejsze niż białe. Przy prezentacji mieszkania można zapalić zapachowe świeczki, co stworzy miły i ciepły klimat wnętrz. Należy dążyć do prezentacji mieszkania w dzień, szczególnie gdy mieszkanie jest słoneczne.

Nie ma również nic przyjemniejszego dla oka niż kwiaty, które są nieodłączonym elementem niemal każdego mieszkania. Należy zadbać o świeże kwiaty na stole, które tworzą wizualnie atrakcyjny klimat wnętrz i sprawiają, że czujemy się w mieszkaniu lepiej. Ponadto dużo zieleni w pomieszczeniach wywołuje spokój i równowagę.

Jeśli w mieszkaniu jest kominek to należy rozpalić go przed prezentacją mieszkania. Niech klienci usłyszą dźwięk trzaskającego w kominku drewna i poczują unoszący się zapach palonego drewna. Wywoła to u klientów pozytywne odczucia oraz skojarzy się z relaksem i spokojem. A przecież tu chodzi o to, aby klienci zakochali się w naszej nieruchomości.

Prezentacja nieruchomości często wywołuje stres u właścicieli, którzy nie do końca wiedzą co mówić i na co zwracać uwagę. Należy pamiętać, że celem jest sprzedaż mieszkania, a nie pogawędki o życiu prywatnym. Więc nie ma tu miejsca na rozmowy o kłopotach, rozwodzie czy przykrych wydarzeniach. Emocje trzeba zachować dla siebie, bo prawda jest taka, że klientów w ogóle to nie interesuje, a wręcz odpycha i odstrasza.

Następną ważną kwestią są zwierzęta domowników. Piskliwe szczekanie pupila będzie rozpraszać i zamiast prezentacji mieszkania, klienci będą skupieni na czymś innym, a nie na mieszkaniu. Należy poprosić, aby ktoś z rodziny z nimi wyszedł na podwórko podczas wizyty klientów.

Prezentacja nieruchomości jest centralną i decydująca częścią sprzedaży nieruchomości, szanse i ryzyko są tu równie duże. Skoro oglądanie nieruchomości jest centralnym, rozstrzygającym etapem jej sprzedaży, to musi być ono przygotowane szczególnie starannie.

Reklama, czyli dotarcie z ofertą do klientów

Z punktu widzenia skuteczności i czasu sprzedaży powiadomienie o tym fakcie jak największej ilości kupujących, jest elementem decydującym. Im więcej osób będzie wiedziało o sprzedaży nieruchomości, tym większa szansa, że trafi się ten właściwy, który zechce zapłacić oczekiwaną cenę.

Bardzo ważnym elementem jest wyeksponowanie zalet nieruchomości, bo to one głównie zachęcają do zainteresowania się nią. Ważne też jest odpowiednie adresowanie reklamy, aby osiągnąć ten najważniejszy cel, czy dotrzeć do jak największej ilości zainteresowanych. Umieszczenie jej we właściwych mediach, z odpowiednią częstotliwością, ładną oprawą i rzetelną informacją.

Zgłoszenie oferty nieruchomości specjaliście z pewnością zapewni odpowiednią reklamę. Należy podkreślić, że wszelkie działania związane z działaniami marketingowymi są wkładem własnym specjalisty, który angażuje w to swój czas, wiedzę i środki finansowe.

Stan prawny nieruchomości

Należy także pamiętać, że dla większości potencjalnych nabywców nie do końca uregulowany stan prawny nieruchomości może wzbudzić nieufność i nawet doprowadzić do rezygnacji z oferty nieruchomości. Skorzystanie z usług specjalisty zapewni przede wszystkim spokój, bezpieczeństwo transakcji i właściwy jej przebieg.

Reasumując, sprzedaż nieruchomości to na tyle ważna i odpowiedzialna decyzja, związana z poważnym stresem, że warto opierać się w trakcie całego procesu sprzedaży na wiedzy i doświadczeniu specjalisty nieruchomości. Zapewni nam to z pewnością komfort i bezpieczeństwo, że cały proces zostanie doprowadzony do finału w postaci umowy sprzedaży, czy też najmu. Należy się zastanowić, czy nie lepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam uniknąć wielu przykrych sytuacji związanych ze sprzedażą, czy zakupem nieruchomości. Koszty związane z wynagrodzeniem pracy pośrednika z pewnością będą o wiele niższe, niż nietrafiony zakup.

Aleksandra Kosek – 

uzależniona od nieruchomości, sportu i szczęścia.

Sprzedawca nieruchomości

Przedsiębiorca CITY LIGHTS Nieruchomości

www.citylights-nieruchomosci.pl

Zdjęcie wyróżniające – Designed by Freepik

Agnieszka